Ali TURALI ( Kul Sefili )

 

DOSTUM YUSUF TER

1970 de Kozaklı’ nın, İmranlı Köyünde Dünyaya gelen Yusuf Ter, küçük yaşta babasının işi gereği İsviçre’nin Basel kentine gider. Bu göç esnasında eğitimini de İlkokul dördüncü sınıfta bırakır bir daha okula devam etmez. Fakat, İlkokulu bile bitiremeyen Yusuf Ter, boş durmaz, hem çalışır, hem kendini yetiştirir.Sosyal ve edebi yönde kendini geliştirir. Bu çabası sonunda uzun bir yolda kat eder. Güzel resim yapmayı ve şiir yazmayı bilgi dağarcığına katar. Bunları yaparken de sosyal yönünü geliştirmeyi ihmal etmez, o yönüyle de kendini ifade edecek şekilde geliştirir.
Önce kendinin neden yaban ellerde olduğunu araştırır. Sonra Yurdundan uzakta çalışan işçilerimizin durumuna kafa yorar, ve sonunda bu sistemin bir oyunu olduğunu anlar. Bu seferde, düzeni sorgulamak için kendini yetiştirmeye başlar, ve bunu da başarır. Bu sistemin ne kadar insanlık dışı bir düzen olduğunu da kavrar. Bu esnada kendine yakın gördüğü siyasi çevrelere de sempati duyar. Bununla birlikte felsefeye de ağırlık verir.
Yusuf Ter, Uzun mesafe kat etmiştir. Bu yolu yürürken de yeni siyasi arkadaşlar edinmiştir. Bunların içinde şair ve ozanlarda vardır. En yakın ilgi ve bilgiyi de şair ve yazar Nihat Behrem dan görür. Ondan çok şey öğrenir. Şiirlerinin konusu, resimlerinin kompozisyonu yeni içerik kazanır. Her ikisinde de işçiyi emekçiyi, ezilen halkı konu eder ve anlatır. Kızıldre’ ye ağıtlar yakar, Deniz’e, Yusuf’a, Hüseyin’e destanlar yazar. Günümüzde bankalardan katrilyonları götürenler ceza almazken onların neden idam edildiklerine kafa yorar, araştırır. Yine karşısına yıkılası bu kara düzenin pisliği çıkar.
Yusuf Ter. Bu birikimlerini halkla paylaşmak için yazdıklarını dört kitap olarak yayınlar. Halkı uyandırmaya çaba harcar, yılmadan usanmadan, baskılardan, tehditlerden, işkencelerden korkmadan. Çünkü o artık bu yolda bir neferdir.
Yusuf Ter Sivas katliamına da duyarsız kalmaz. (Kendine halk ozanıyım deyip de Sivas faciasına duyarsız kalanlar vardır. Sadece kendi derdini anlatanlar) Onlara da ağıtlar yazar. Kısacası Yusuf Ter kendini halkına adamış yiğit yürektir. Kocaman bir yürek, güzeli, sevgiyi, barışı, harmanlayıp gün yüzüne çıkarabilen. İnsanı ayrı görmeyip hepsini bir kucaklayabilen, sevgisini veren koca bir yürek.
Yusuf Ter’ i sanal alemde de olsa tanıdığıma çok mutluyum. Çünkü o dost gibi dost! İnsan gibi insan.
Yüreğine kalemine sağlık Yusuf Ter:

Kul Sefili (Ali Turalı)
11/09/2006 


DOST YUSUF
“Güzel insan Yusuf Ter’e”

Yıllardır hep doğru yazdığım için
Nedendir hep beni suçlarlar Yusuf
Düzenin hilesin sezdiğim için
İdama bizlerden başlarlar Yusuf

Şöyle düşünürüm olan çok acı
Tilkiye vermişler krallık tacı
Bu düzende meyve veren ağacı
Bilirsin en önce taşlarlar Yusuf

Güneşi koymuşlar karanlık sise
Kulak veren yoktur çığlığa, sese
Nerde doğru yazan aydın var ise
Bu yobazlar yakıp haşlarlar Yusuf

Hani nerde Nesimi’ nin derisi
Onu da yüzdüren yobaz birisi
Sözden anlamayan öküz sürüsü
Bizim çayırlarda kışlarlar Yusuf

İşte böyle buraların havası
Yetişir burada yobazın hası
Osmanlıya benzer bunun mayası
Ondan olmayanı dışlarlar Yusuf

Konuşturma benim gibi deliyi
Seven yoktur hep bu yüzden Ali’yi
Bu yoz sürüsü de Kul Sefili’yi
Gün gelir bu yolda şişlerler Yusuf.

KUL SEFİLİ (Ali Turalı)

00:03 - sarıgazi