Cihangiray ŞUMNU

SEVGİLİ YUSUF DOST’A;

Yusuf TER’ i tanıyalı bir yılı geçkin oldu. Kısaca gönülden Yusuf dost diyelim. Henüz karşılaşmadık ama teknoloji bu ya işte günde birkaç kez görüşürüz Yusuf dost ile. Onunla sanal ortamda tanıştığım günden bu yana şöyle bir geçmişime baktığımda günlük yaşantısında insan sevgisine bu kadar önem veren ve onun için emek harcayan tanıma şerefine ulaştığım ender insanlardan birisidir Yusuf dost.

    Çok benzer yanlarımız vardır Yusuf dost ile şöyle ki. O da karikatür çizer ben de, o da şiir yazar ben de, o da samimidir ben de, demek ki onun için hemen kaynaşabildik Yusuf dost ile. Kozaklı’ nın İmranlı köyünü, Ülkesini, Emekçileri ve Devrimcileri yüreğinden hiç çıkartmamış bir Anadolu adamı Yusuf dost. Şiirlerinde kimi zaman kalemini satan yazarları

yergilemiş, kimi zamanda Nazım Hikmet RAN ustaya hitaben AFFET USTA diyerek yapılan yanlışları da orta yere sergilemiş, kimi zaman ise Ankara’ya sitem etmiş emekçi ozan YUSUF TER. Çocukları, sevdalıları, güzeli ve güzelliği, Doğayı da hiç unutmamış Yusuf dost. Uzun soluklu görüşmelerimizden tanıyabildiğim kadarı ile paylaşımcı, yüreği insan sevgisinden yana olan herkese, kapısı açık bir insan, çok duygusal bir adam bu da çok doğaldır ki o bir ozan. Çok çabuk etkilenir yaşamın içindeki her bir olaydan ve anında dörtlükler yağmur gibi yağmaya başlar Yusuf dosttan bu yana. Köyünden, yaşadığı çocukluktan, eğitim için verdiği emeğe kadar her yönüyle Anadolu’nun bir anlatımı gizlidir onda.

 Sayısız kitap kapaklarına, karikatürlere ve Halk şiirine imza atmıştır. Yine şiir adına hazırlamış olduğu bu eserin kendisine, şiir ve kültür dünyamıza hayırlı olmasını ve başarılar getirmesini dilerim.

 GÖNÜL DOSTUN  

 Cihangiray ŞUMNU   ( OZAN GARİP )